29 lat i wciąż działa

29 lat i wciąż działa – najstarszy nieprzerwanie działający kompaktor ORWAK

Urządzenia ORWAK pracują w ośrodku Minnesuing Ares

Ile ostatnio kupiliśmy rzeczy, o których moglibyśmy powiedzieć, że będą działać nieprzerwanie przez następnych 29 lat? To trudne, prawda? Dwadzieścia dziewięć lat to długo. Można wspomnieć kilka produktów, które były dostępne na rynku 29 lat temu, jak na przykład walkmeny Sony, odtwarzacze VHS lub automatyczne sekretarki, ale czy nadal są one używane? Raczej nie. W każdym przypadku urządzenia te były przydatne przez pewien czas, a potem stały się po prostu artefaktami lat 80-tych. (Przepraszam każdego, kto nadal używa tych 30-letnich urządzeń. Można wysłać mi rugającego tweeta ze smartfonu przyjaciela. Natychmiast go zobaczę na mojej opasce Fitbit.)

To, co od lat 70. i 80. było niewątpliwie użyteczne, przydatne i nad wyraz niezawodne to kompresory i prasy ORWAK. Czytelnicy mojego bloga wiedzą, że jestem bardzo subiektywna, jeśli chodzi o prasy i belownice ORWAK. Ale faktem jest, że od wielu dekad urządzenia te pomagają firmom redukować transporty odpadów i materiałów nadających się do recyklingu, takich jak karton i plastik. Wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca, gdzie istnieje troska o bezpieczeństwo i higienę pracy, gdzie ważna jest redukcja kosztów, korzystanie z kompaktora lub belownicy jest dobrym rozwiązaniem. Dla tych, którym zależy na niezawodności i żywotności przeznaczony jest kompaktor lub belownica ORWAK.

Belownice ORWAK redukują koszty gospodarki odpadami w hotelach i ośrodkach rekreacyjnychMimo kilku niewielkich zmian, ten niewielki kompaktor jakim jest ORWAK 5030 to jedno z najpopularniejszych urządzeń Orwak. Od restauracji i hoteli, po szkoły podstawowe, ORWAK 5030 był kupiony przez tysiące firm i organizacji, aż od lat siedemdziesiątych. Większość z nich pracowała przynajmniej 10-15 lat. To dobry ROI.

Kiedy Jon Lindberg z Minnesuing Acres z siedzibą w Lake Nebagamon, w stanie Wisconsin, skontaktował się z nami kilka tygodni temu, aby zaprosić nas do świętowania 29 lat pracy kompaktora ORWAK 5030 w ich firmie, nie mogliśmy w to uwierzyć. Kompaktor z 1988 roku? Ciągle działa? Czyżby ORWAK 5030 w Minnesuing Acres był jednym z najstarszych ciągle działających urządzeń ORWAK 5030 w Ameryce Północnej? Tak. Może tak być. Sprawdziliśmy.

Jak to się wszystko zaczęło

29-letni kompaktor i wciąż działa!Minnesuing Acres to piękny ośrodek konferencyjny położony nad malowniczym jeziorem Nebagamon w stanie Wisconsin.  Jak większość plenerowych obiektów rekreacyjnych w północnych stanach, pracuje sezonowo od maja do października. To co sprawia, że pobyt tam jest wyjątkowy, to nie malownicze widoki na jezioro, pyszna kuchnia, czy doskonała obsługa. To ich 29-letni dobry kompaktor ORWAK 5030. W porządku, to nieprawda.  Miejsce to jest wyjątkowe dzięki widokom, jedzeniu i obsłudze, ale i obecność 29-letniego kompaktora ORWAK również na to wpływa. (Wspominałam już, że jestem subiektywna.)

W 1988 (prawie 30 lat temu), Minnesuing Acres miał dylemat z powodu zamknięcia miejscowego składowiska odpadów. Większość codziennych odpadów transportowanych na nie przez pracowników pochodziła głównie z żywności, co powodowało, że nie było to wygodne i czyste. Po zamknięciu wysypiska zniknęła konieczność samodzielnych transportów na poczet wynajęcia firmy zajmującej się odbieraniem odpadów. To były dodatkowe koszty.  

Carlson Hotel Management, firma doradcza w której skład wchodziła Minnesuing Acres, zasugerowała segregowanie odpadów i zmniejszanie ich objętości przy użyciu kompaktora. Miało to przyczynić się do mniejszej liczby wywozów. Carlson zarządzał kilkoma hotelami, które używały małych kompaktorów w celu zmniejszenia objętości odpadów, które trafiły do ​​śmieciarek. Zmniejszając ilość odpadów, mogli zredukować liczbę wywozów, co przyczyniłoby się do niższych kosztów ich usuwania. W latach osiemdziesiątych Orwak Ameryka Północna był jednym z nielicznych dostawców pras, belownic i kompaktorów do odpadów z tektury i folii w Stanach Zjednoczonych. Zaproponowaliśmy zespołowi Minnesuing Ares swój najpopularniejszy kompaktor ORWAK 5030, a reszta jest historią, jak mówią.

Kompaktor ORWAK 5030Trzy dekady nieustannej pracy i wciąż działa!

Chociaż Minnesuing Acres nie jest już częścią Carlson Hotel Management, to z pewnością nie żałują decyzji o zakupie ORWAK 5030. W ciągu ostatnich 29 lat kompaktor był używany nieprzerwanie i wymagał jedynie konserwacji i wymiany drobnych elementów.

Mimo tego, że zakup był tak dawno, Jon wciąż pamięta, jak niewygodne było codzienne dostarczanie odpadów na lokalne składowisko. Jak mówi, „Orwak 5030 upraszcza zarządzanie kosztami. Już dawno się spłacił i zarobił na siebie i firmę. Kupiliśmy drugi, ale ten ciągle pracuje i końca nie widać!  

Zapytany o ogólne wrażenie na temat kompaktora, powiedział jedno – „Chciałbym, aby wszystko było tak projektowane jak ORWAK 5030!”

Szwedzcy inżynierowie bardzo dziękują!

Artykuł pochodzi ze strony Orwak North America, dystrybutora urządzeń ORWAK w Ameryce Północnej. Autorka, Lisa Cassidy, jest promotorką praktycznych, tanich i efektywnych rozwiązań recyklingowych.