EN 16500: Belownice ORWAK POWER spełniają wymagania użytkowników oraz kontrolerów

Norma EN 16500: 2014 to zestaw standardów UE wprowadzony w celu ochrony użytkowników pras i belownic pionowych. Standard został wprowadzony przez CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny). Norma EN16500 obejmuje rygorystyczne wymagania gwarantujące bezpieczeństwo użytkowników w trakcie wszystkich czynności podejmowanych w obsłudze maszyn do zgniatania odpadów.

Standardy wyznaczone normą EN 16500 dotyczą wszystkich elementów konstrukcji, w tym komory prasowania, obszaru wyrzucania beli, siłowników i urządzeń sterujących, systemów awaryjnego zatrzymania, redukcji hałasu, instrukcji i etykiet oraz innych potencjalnych zagrożeń, jakie mógłby napotkać operator obsługujący prasę lub belownicę.

Norma EN16500 to dodatkowy bodziec dla producentów w celu projektowania i produkowania bezpiecznych urządzeń do prasowania i belowania odpadów. Elementami normalizacji było wyeliminowanie zagrożeń powstających głównie przy komorach prasowania odpadów, szczególnie w momencie powstawania zatorów. Norma uwzględnia bezpieczny sposób odblokowywania mechanizmu lub zabezpieczenia w takiej sytuacji. Dodatkowo, standardy EN 16500 uwzględniają bezpieczniejszą konstrukcję elementów pras i belownic pionowych, jak m.in. komorę belującą, wyrzut wytworzonej beli, wyłącznik awaryjny, redukcję szumów, odpowiednią instrukcję obsługi i sterowanie siłownikami, jak i samym urządzeniem.

ORWAK zawsze dostarczał bezpieczne urządzenia, nierzadko wyprzedzając obowiązujące w danym czasie  wymagania stawiane producentom pras i belownic. Chociaż norma EN16500 obowiązuje w produkcji tych urządzeń po 2015 roku, wszystkie urządzenia ORWAK zawsze były i są bardzo bezpieczne.

Stosowane standardy bezpieczeństwa zawsze wpływają na wykorzystanie urządzeń i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa osób ich obsługujących. Wynikające z normy EN 16500 ulepszenia były i są uwzględnione we wszystkich modelach belownic z rodziny ORWAK POWER:

 • Obsługa minimalną liczbą operacji
 • Uruchomienie maszyny tylko przy zamkniętych drzwiach
 • Brak dostępu do potencjalnie niebezpiecznych pracujących części ruchomych
 • Dodatkowe zabezpieczenie drzwi zwiększające bezpieczeństwo operatora
 • Bezpieczny i wygodny dostęp do komory belującej
 • Intuicyjny boczny panel sterowania
 • Inteligentne opcje ułatwiające sterowanie pracą urządzenia
 • Najniższy na świecie poziom hałasu
 • Niskie zużycie prądu
 • Wydajne zagęszczanie dużych ilości odpadów
 • Niska wysokość belownic i szerokie możliwości wyboru miejsca instalacji

Solidna i wydajna konstrukcja belownic ORWAK Power zamknięta jest w nowoczesnej obudowie, zaprojektowanej specjalnie dla tej rodziny belownic. Prasy i belownice Orwak produkowane są ze stali DOMEX 355, co aż trzykrotnie wydłuża ich żywotność. W produkcji stosowane jest spawanie łukowe i najwyższej precyzji cięcie laserowe, co znacznie podnosi walory estetyczne i wytrzymałościowe pras i belownic Orwak. Wszystkie maszyny Orwak spełniają szereg innych norm jakości, m.in. ISO 9001 oraz  ISO 3834, jak również normy środowiskowe, m.in. ISO 14001.

Od kilku lat, w modelach belownic ORWAK POWER stosowane jest innowacyjne rozwiązanie autorstwa Orwak - Black Star Technology. Ciągłe dążenia inżynierów ORWAK do konstruowania maksymalnie wydajnych i bezpiecznych urządzeń do gospodarowania odpadami zaowocowały wdrożeniem znacznie lepszego rozwiązania, niż stosowane nadal przez innych producentów napędy hydrauliczne. Działanie nowatorskiego mechanizmu oparte jest na odwróconej pracy siłownika. Parametry techniczne, osiągi i bezpieczeństwo użytkowania pras i belownic Orwak z rozwiązaniem Black Star Technology są obecnie wzorem do naśladowania przez innych producentów.

Wszystkie urządzenia Orwak są projektowane z dużym naciskiem na ergonomiczne i bezpieczne użytkowanie, jak również spełniają wytyczne wszystkich właściwych dyrektyw oraz inne normy i standardy dotyczące bezpieczeństwa maszyn, emisji i zakłóceń elektromagnetycznych.

W trosce o standardy BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy użytkowników – rodzina belownic ORWAK POWER, jako jedynych na świecie, ma najwyższy stopień zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności PL d (Performance Level d), zgodnie z normą EN ISO 13849-1, co czyni je liderami wśród maszyn produkowanych na całym świecie.  

Orwak od ponad 45 lat jest pionierem w opracowywaniu i dostarczaniu wysokowydajnych systemów gospodarki odpadami. Silna kultura projektowania i innowacji, pielęgnowana od 1971 roku, wysunęła producenta i dostawcę na pozycję lidera standardów w tej branży. Nowoczesne i bezpieczne w obsłudze belownice ORWAK POWER przewyższają standardowe wymagania określone przez instytucje działające na rzecz ochrony środowiska i zarządzania odpadami.