Orwak – krótki zarys 5 dekad historii marki

I dekada: 1971+

ORWAK powstał w 1971 roku w Szwecji, w Sävsjö. Firma jako jedna z pierwszych na świecie stawiała kroki w dziedzinie rozwoju wysokiej wydajności systemów do utylizacji, aby dziś dumnie nosić miano lidera w branży gospodarki odpadami w zakresie produkcji i dystrybucji systemów do sortowania, prasowania i belowania odpadów. Od początku ideą prowadzonej działalności był wzrost wartości zbieranych materiałów recyklingowych i redukcja kosztów ich logistyki – z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, ergonomii i czystości w miejscu pracy.

W 1971 roku ORWAK opatentował rozwiązanie techniczne do prasowania i umieszczania odpadów w workach, które zastosowano w jednym z pierwszych modeli pras hydraulicznych - kompaktorze ORWAK 5030. Maszyna dzięki 3 tonowej sile nacisku pozwalała 10-krotnie zmniejszać objętość sprasowanych odpadów stałych. W 1973 roku rozpoczęto tworzenie sieci dystrybucji w Europie. Kolejne pomysły i innowacje w produkcji pras i belownic doprowadziły firmę do ​​szybkiego sukcesu międzynarodowego. Do produkcji wprowadzono modele ORWAK 5032 i ORWAK 5033, które dawały możliwość zarówno prasowania, jak i belowania. W 1978 roku zaprojektowano pierwszą dużą belownicę, w której zastosowano pionierską technikę wielu komór, tzw. Multi Chamber Baler. Przyczyniło się do wielkiego sukcesu urządzeń ORWAK na całym świecie. Urządzenia produkowane z zastosowaniem tego rozwiązania umożliwiają sprawne sortowanie i prasowanie surowców wtórnych u źródła. Od tego czasu skonstruowano wiele innych modeli pras i belownic działających wg tej idei.

II dekada: 1980+  

Lata 80-te to dekada największej ekspansji na rynku międzynarodowym. ORWAK rozpoczyna działalność na nowych rynkach geograficznych oraz staje się dostawcą do kolejnych branż, jak na przykład handlu detalicznego i hurtowego.

W latach osiemdziesiątych ORWAK dostarczył tysiące urządzeń do sieci supermarketów w Europie, w których największym powodzeniem cieszył się wielokomorowy model ORWAK 8020, z 20 tonową siłą nacisku.

W 1982 roku ORWAK uruchomił działalność w Australii, gdzie działa spółka ORWAK Solutions Pty Ltd, a w 1985 w Ameryce Północnej, gdzie działalność prowadzi spółka ORWAK USA Inc. Rok 1981 zaowocował rozpoczęciem działalności w wielu kolejnych krajach, zarówno przez sieć dystrybutorów, jak i przedstawicielstwa własne. W 1984 roku powstała spółka ORWAK USA Inc., która na kontynencie amerykańskim uruchomiła sprzedaż i serwis produktów ORWAK.

Unikatowy kompaktor ORWAK 5030 szybko znajduje zastosowanie w branży restauracyjnej i hotelowej, w której prasowane odpady trafiają do worków lub są formowane w bele. W latach 80. wyprodukowano również model ORWAK 8010 – najszybszą na świecie belownicę z 10 sekundowym cyklem produkcji beli! W 1988 oferta poszerzona została o mniejszą belownicę wielokomorową ORWAK 5070, z załadunkiem od góry i możliwością rozbudowy o dodatkowe komory, świetnie radzącą sobie z różnymi odpadami stałymi, jak papier, karton, plastik a nawet puszki aluminiowe.

W 1989 roku na rynek wprowadzono model ORWAK 4000, który doskonale spełnił potrzeby francuskich klientów, jako pierwszych, ponieważ to właśnie na tym rynku odnotowano największe zapotrzebowanie na kompaktory odpadów w koszach plastikowych.

III dekada: 1990+  

Wprowadzając pionowe prasy jednokomorowe w latach 90-tych, ORWAK rozszerzył ofertę modeli swoich urządzeń. Nowa seria pras przeznaczona była zarówno dla małych, jak i dużych ilości odpadów. Lata 90-te to również otwarcie oddziału w Polsce, gdzie sprzedaż i serwis całego asortymentu pras i belownic prowadzi ORWAK Polska Sp. z o.o.

W 1990 roku ORWAK uruchomił działalność w Japonii (ORWAK Japan K.K.), a pierwsze dostawy wyprodukowanego w 1996 roku modelu ORWAK 5070-HD rozpoczęto właśnie na rynku japońskim. W 1997 roku oferta urządzeń została poszerzona o modele ORWAK 3100 i 3600, które szybko zdobyły uznanie na rynkach. Wprowadzono również model ORWAK 4100 - kompaktor w dużych koszach plastikowych. Produkcja blach, dotychczas zamawianych u innych dostawców, została przeniesiona do własnych zakładów, co uczyniło z ORWAK kompleksowego producenta pras i belownic.

IV dekada: 2000+  

XXI wiek ORWAK powitał z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością za środowisko naturalne, wysuwając się na czołową pozycję lidera nastawionego na ciągłe doskonalenie, szukanie innowacji i rozwój techniczny. Aby sprostać wymaganiom gospodarki odpadami na dużą skalę, ORWAK wprowadził do oferty w pełni zautomatyzowane brykieciarki Brickman.

W 2001 roku utworzono ORWAK Group, po połączeniu ze spółkami Presona i Morinders, zaś w latach 2001-2002 uruchomiono produkcję pras i belownic poziomych.

W 2003 roku, na targach w Kolonii, ORWAK odsłonił najnowszy model 3300 – belownicę o wysokości 198 cm, z atrakcyjnym wyglądem i łatwą obsługą. Na rynek wprowadzono linię urządzeń „Little Elephant” – bardzo ciche belownice/kompaktory przeznaczone do biur, sklepów, aptek itp. lokalizacji.

W 2005 roku ORWAK został nabyty przez norweski koncern Tomra, wiodącego dostawcę zaawansowanych rozwiązań do odzyskiwania i recyklingu odpadów, co było kamieniem milowym w prawie 50-letniej historii ORWAK.

W 2006 roku do asortymentu urządzeń ORWAK dołączyły maszyny Brickman. Rok 2007 to rok kolejnych nowych modeli ORWAK 3210, ORWAK 3410 i ORWAK 3810 z grupy „Silent Family”, czyli cichych pras i belownic. Zastąpiły one klasyczne modele ORWAK 3200, ORWAK 3400 and ORWAK 3800. W 2008 roku wprowadzono model ORWAK 3410 z suwanymi drzwiami oraz wysokowydajną przemysłową belownicę ORWAK 3610, w którym zastosowano opcję autostartu. Model 3610, jako największa i najwydajniejsza belownica, zastąpił swojego prekursora - ORWAK 3600. W 2009 roku rozpoczęto produkcję dwóch bliźniaków - ORWAK 3105 i 3110, które charakteryzuje możliwe mały rozmiar i maksymalna wydajność, jakiej oczekują klienci.

Silent Family - ciche prasy i belownice ORWAK

V dekada: 2010+

W ostatnich latach, ORWAK wprowadził linię szybkich i cicho pracujących belownic, charakteryzujących się nowoczesnym wzornictwem. Ze względu na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych poziom hałasu emitowany przez te modele jest minimalny, zupełnie jak w przypadku zmywarek używanych w gospodarstwach domowych. Cicha praca znacząco przyczynia się do dobrego środowiska pracy dla pracowników, i ma pozytywną rolę, gdy prasa ustawiona jest w miejscach dostępnych publicznie.

Od 2010 roku ORWAK produkuje kolejny model belownic z 50 tonowym naciskiem, ORWAK 3605, który jest alternatywą modelu 3610. W produkcji jest również szereg innych modeli, jak ORWAK 3115, który jest największym kompaktem wśród belownic do odpadów opakowaniowych, produkującym bele z kartonu do 60 kg, z funkcją autostart, możliwością regulacji wysokości beli, krzyżowymi wiązaniami oraz funkcjami prasowania kartonu i folii.

W ofercie jest również wydajny kompaktor ORWAK 4110 z załadunkiem od góry do prasowania odpadów w pojemnikach lub workach. Odbyła się również  premiera modelu ORWAK 1030 i modelu ORWAK TOM z bezdotykową obsługą, niezastąpionego kompaktora dla restauracji, stoisk fast-food, centrów handlowych, stacji benzynowych, lotnisk oraz dworców. W latach 2013-2015 firma ORWAK AB występuje pod nazwą Tomra Compaction AB.

W tej dekadzie wprowadzono również modele belownic ORWAK Power 3320, 3420, 3620 i 3820, które są jeszcze bardziej wydajne, szybsze i łatwiejsze w obsłudze niż jakiekolwiek inne dostępne dziś na rynku. Zastosowano w nich unikalne rozwiązanie – Black Star Technology. Urządzenia te jako jedyne na świecie, mają najwyższy stopień zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności PL d (Performance Level d), zgodnie z normą EN ISO 13849-1, co czyni je światowymi liderami w branży. W 2015 roku Tomra Compaction AB, właściciel marki ORWAK, przeszła do San Sac Group, w której Tomra Compaction powraca do oryginalnej nazwy handlowej – ORWAK – a wraz z nią międzynarodowa sieć dystrybucji i serwisu oraz spółki zależne w Norwegii, Szwecji, Polsce i Japonii.


Znaczenie pras i belownic ORWAK rośnie każdego dnia. W świecie handlu i produkcji, który generuje sporo odpadów, ich prasowanie i belowanie urządzeniami ORWAK staje się nieodzowne na samym początku łańcucha gospodarki odpadami.

Obecnie zakłady produkcyjne ORWAK nadal znajdują się w Szwecji, jednak rozbudowana sieć handlowa i serwisowa zapewnia dostęp do produkowanych rozwiązań aż w ponad 40 krajach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii, a w Wielkiej Brytanii działa ORWAK Environmental Services (jako część PHS Group).

Od 1971 roku do ponad 40 krajów świata dostarczono ponad 70.000 pras i belownic pod marką ORWAK. Prawie pięćdziesięcioletnie doświadczenie sprawia, że ORWAK jest bardzo dobrze przygotowany na kolejne wyzwania w nadchodzących dekadach.